Domácí - neformální - pečující se starají o blízkou osobu, jež není soběstačná. Většinou nemají odborné vzdělání v péči a nejsou za pomoc placeni. Péče o blízké může být náročná fyzicky, psychicky i finančně.
Podle iniciativy Neviditelní je průměrná délka, po kterou se o svého blízkého neviditelní neformálně pečující starají, 10,4 roku. V Česku může být až jeden milion neformálně pečujících. Stát by se bez nich neobešel, protože sociální služby nemají dostatečné kapacity. Přesto lidem pečující o blízké neposkytuje tolik potřebnou pomoc.
Z podstaty věci téměř polovina neformálně pečujících práci na plný úvazek nezvládá. Omezení pracovního úvazku, které vede i ke snížení financí, je ale pro mnohé potenciální pečující problém (48,2 %). Kromě obav z financí a náročné psychické práce mají takí obavy, že jejich péče by nebyla dostatečná a že při ní bude velká fyzická zátěž.
Co je tedy potřeba? Vyřešit sladění práce a péče a mít dostatečnou nabídkou psychologické pomoci pro pečující.
Sendvičová generace
Jsou to lidé, kteří se kromě vlastní rodiny s dětmi starají také o své staré rodiče nebo rodiče partnera či partnerky. Přitom chodí do zaměstnání a mají řadů dalších povinností. Dnešní společnost se vyznačuje tím, že se lidé dožívají vyššího věku, ženy odkládají mateřství na pozdější dobu, narůstá počet rodin s více dětmi a prodlužuje se délka odchodu do starobního důchodu. Sendvičová generace je přirozeným důsledkem těchto demografických jevů.
Příslušníky sendvičové generace nemusí být vždy lidé v tzv. produktivním věku. Velmi často se jedná o seniory starší 60 let, kteří se starají o svého nemocného partnera či partnerku, sourozence nebo jiného blízkého člena rodiny a k tomu se snaží pomáhat rodinám svých dětí. Hlídají vnoučata, pomáhají s domácností apod. Také pro ně je tato situace extrémně náročná po fyzické i psychické stránce, zejména s ohledem na zdravotní komplikace, které přináší stárnutí.
Z naší praxe a práce s neformálními pečujícími o seniory vnímáme jako nejdůležitější se zaměřit na tyto okruhy:
Data o pečujících - počty pečujících, rozsah péče, jaké procento z pečujících pracuje apod.
Dostupnost relevantních informací - získání všech potřebných informací na jednom místě, informovanost lékařů, informovanost široké veřejnosti
Podpora ze strany zaměstnavatelů - zkrácené a flexibilní úvazky
Sociální služby - dostatečné kapacity terénních a odlehčovacích služeb
Podpora pečujících - finanční podpora či různé benefity pro pečující – např. daňové úlevy, úrazové pojištění, využití náhradního pečovatele v případě nemoci či odpočinku, podpůrná síť pro pečující (psychologická pomoc a poradenské služby), zvyšování společenského statutu pečujících
Smart city - upravovat a budovat veřejný prostor s ohledem na specifické potřeby seniorů