Eva Zažímalová, Vladimíra Dvořáková, Ondřej Vlček, Eva Lustigová, Klára Šimáčková Laurenčíková, Klára Šplíchalová, Taťána Kuchařová - právě tito lidé na konci března rozhodli o tom, kdo si letos odnese ocenění Beauty of Help Award. Jména laureátů (ano, letos jsou to dvě jména!) jsou však zatím tajná.
Foto: ŠÁRKA RAO
Odborná porota opět zasedala v krásných prostorách showroomu našeho partnera Laufen (děkujeme!) a mimo jiné také rozhodla o užším výběru nominovaných, které poslala do klání o přízeň veřejnosti. Cenu veřejnosti si odnese jeden z těchto inspirativních lidí: Marie Badalová, Jiří Grygar, Jiří Lukšíček, Jiří Grygar nebo Marie Svatošová.
MARIE BADALOVÁ (72)
Marie se od roku 2007 věnuje dobrovolnictví. Dvakrát týdně dochází do Domova pro seniory Máj a zpestřuje volný čas klientů. Předčítá jim z novin, účastní se s nimi aktivit Domova nebo vede rozhovory u lůžka. Dochází na oddělení, kde jsou umístěni lidé trpící demencemi. Umí skvěle s těmito lidmi komunikovat a naplňovat jejich potřeby. Úsměvné je, kolik osob z personálu se na odděleních už vystřídalo, jen paní Badalová zůstává pro klienty jistotou a pevnou skálou přinášející bezpečí a uvolnění.
JIŘÍ GRYGAR (88)
Popularizátor vědy - autor desítek vědeckých prací, knih a článků, rozhovorů, přednášek. Přiblížil vědu široké veřejnosti. Je po něm pojmenovaná planetka. Jeho dílo nestárne, knihy a pořady s jeho účastí jsou stále přínosem pro všechny generace. Jeho práce je důležitá jak pro profesionály v oboru, tak pro laiky či zájemce o obor.
JIŘÍ LUKŠÍČEK (90)
Jiří Lukšíček, zvaný Rys, se v roce 1945 přihlásil do Junáka. Po roce 1948 se zapojil do odbojové skautské skupiny, která svou ilegální činnost zaměřovala na distribuci protirežimních letáků a sabotážní akce. V roce 1953 byl po nevydařené záškodnické akci zadržen a odsouzen. Trest si začal odpykávat v pracovním lágru Svornost, po 5 týdnech byl na amnestii propuštěn. Poté se do vězení dostal ještě dvakrát - a to např. za údajnou vlastizradu. V roce 1960 byl propuštěn a začal pracovat jako dělník v ČKD, později jako pedagog na učilišti. Roku 1968 obnovil 233. oddíl při 34. skautském středisku Ostříž. Po listopadu 1989 se stal hlavním vedoucím střediska a aktivním činovníkem Junáka. Stále se účastní akcí Junáka a vyprávěním pomáhá současné generaci vnímat minulost.
JIŘÍ SUCHÝ (92)
Skladatel, zpěvák, herec, textař, divadelní režisér, spisovatel a mnoho dalšího:-) Divákům a posluchačům rozdává radost od roku 1955, tedy téměř 70 let. Svojí energií, obrovským nasazením a laskavým humorem rozdává radost a optimismus mnoha generacím posluchačů a diváků.
MARIE SVATOŠOVÁ (81)
Praktická lékařka, spisovatelka, publicistka. Po sametové revoluci se stala zakladatelkou a vůdčí osobností českého hospicového hnutí. Roku 1995 stála u zprovoznění prvního českého hospice v Červeném Kostelci. Hospice jsou její dětí, pro ně léta žije a dýchá, stále je podporuje.
Beauty of Help Award je čestný titul udělovaný každoročně Nadací Krása pomoci osobnostem, které jsou i ve vyšším věku aktivní a inspirují ostatní napříč generacemi a obory, či jsou inspirací svými občanskými postoji. Cílem tohoto ocenění je mimo jiné otevřít diskuzi na téma respektování stáří a stárnutí ve společnosti a mezigenerační solidarity.
Jaké ceny se udělují?
Čestný titul Beauty of Help Award - titul získávají 2 osobnosti
Čestné uznání – cena, kterou obdrží všichni nominovaní do užšího výběru
Cena veřejnosti – on-line hlasování veřejnosti, výběr kandidáta z 3 užších nominací
Navržení kandidáti jsou posuzováni ve dvou kategoriích:
1/ osobnosti, které přispívají rozvoji občanské společností z celospolečenského hlediska
2/ osobnosti, které přispívají rozvoji občanské společnosti z pohledu lokálního významu, jsou přínosem pro svou komunitu
Základními kritérii pro posouzení jejich přínosu jsou: profesní činnost, které se i nadále věnují a podílejí se tak na rozvoji svého oboru; vzdělávací a publikační činnost; charitativní činnost; dobrovolnictví; organizace komunitních veřejně prospěšných aktivit (např. spolková činnost, práce ve sportovních oddílech, v Sokole…).