ZLATÁ ŠEDESÁTÁ nenechala nikoho vklidu! 

4.10.2023
Netančírna potřetí aneb ZLATÁ ŠEDESÁTÁ nenechala nikoho v klidu! 
ZLATÁ ŠEDESÁTÁ nenechala nikoho vklidu! 

Ten pravý rock´n´roll, step a taky letkis! Šedesátá léta znamenala nejen barvy, ale také rytmus a veselé písně. Pro návštěvníky letošní (Ne)tančírny pro všechny generace také velkou zábavu a zážitek na další týdny.

Právě “Zlatá šedesátá” totiž bylo téma, které jsme si letos zvolili jako ústřední motiv oslav Dne seniorů. “Prvního října si každoročně připomínáme Mezinárodní den seniorů. Pro Nadaci je to příležitost, jak dát starším lidem najevo, že si jich vážíme a vnímáme je jako plnohodnotné členy společnosti. Letošním programem jsme se vrátili do doby dětství a mládí našich klientů, takže ti, kteří třeba z důvodu omezené mobility nemohl tančit, zpívali a vzpomínali,” říká ředitelka Nadace Krása pomoci Soňa H.Morawitzová. “Nezáleží na tom, kolik je nám let, podstatné je hledat společnou řeč a cestu. Nejen na tanečním parketu,” dodává ředitelka.

 

 

Veselým (ne)tanečním večerem v rytmu zlatých šedesátých provázela hudba Kvintetu divadla Semafor.  “Blahopřejeme Nadaci k patnáctému výročí! Bylo nám velkým potěšením vystoupit na akci (Ne)tančírna pro všechny generace a spolu s klienty Nadace si užít hudbu šedesátých let. Atmosféra byla velmi příjemná,” nechal se slyšet Jiří J.N. Svoboda, šéf orchestru divadla Semafor. V programu tak zazněly písně, které obklopují tuto legendární scénu a nejen ty - prostor dostal také třeba rock´n´roll. 

Ten se ostatně odehrával i na parketě - a to jak v podání návštěvníků akce, tak také jako ukázka profesionálních tanečníků z Tanečního a sportovního klubu Silueta Praha. S ukázkou stepu zase přijelo Taneční studio Andrea - základy tohoto tance se tak mohl naučit každý! Tanečníci všech generací se také zapojili do dalšího tance z šedesátých let  - letkisu! “Afterparty” pak jela pod taktovkou Ladislava Antoše z Rádia ZUN. 

"Reprezentujeme taneční kulturu dvacátého století,  která se rodila v jazzových klubech už před druhou světovou válkou a  největší pěvecké ikony elektronické taneční hudby v letech šedesátých a  sedmdesátých. Nadace Krása pomoci se stará právě o generaci rodičů nejpočetnější skupiny našich posluchačů a náš nejstarší fanoušek, který se dovolal do studia, má 74 let," vysvětlil Antoš, proč se právě Rádio ZUN rozhodlo podpořit akci.

 

Protože je jedním z cílů akce i podpora mezigenerančího propojení, byli na parketě tanečníci předškolní i ti, co mají školní docházku už desítky let za sebou. “Jsem ráda, že jsem viděla tolik starších lidí na parketě. Úsměvy, které jsem pak viděla při jejich odchodu, je dostatečným poděkováním pro mě i kolegyně v Nadaci. Jsem ráda, že díky podporovatelům můžeme takovou akci pořádat a těším se na další podobná milá setkání,” uvedla zakladatelka Nadace Krása pomoci a jedna z VIP hostů Taťána Kuchařová. (Ne)tančírnu si nenechali ujít ani další známé osobnosti - světoznámá cukrářka Mirka van Gills a Jan Dědek se sestrou Kateřinou. Večerem provázela moderátorka Kateřina Toholová.

15 let pomáhají seniorům

Neslavil se jen den našich babiček a dědečků, ale také 15 let Nadace Krása pomoci!

“V roce 2008 jsem založila Nadaci s jednou myšlenkou - zajistit důstojný život seniorům. Jsem ráda, že v té myšlence můžeme pokračovat i dnes a doufám, že budeme ještě minimálně dalších 15 let,“ přeje si zakladatelka a předsedkyně Nadace Krása pomoci Taťána Kuchařová. Za dobu existence Nadace podpořila seniory částkou přes 60 milionů korun a pomohla tak tisícům seniorů žít důstojně a bezpečně v prostředí, kde se cítí dobře. 

A právě součástí péče je i snaha o propojování generací. To se daří třeba i díky akcím, jako je (Ne)tančírna pro všechny generace. V roce 2021 pořádala Nadace takovou akci poprvé, tehdy v rytmu prvorepublikového swingu. Téma druhé (Ne)tančírny bylo o trochu víc odvážné - latina, salsa i tango. No a rok 2023 vrátil starší účastníky do dob mládí i dětství - tančilo se a zpívalo v duchu “Zlatých šedesátých”. 

 

A jaký bude rok příští? “Pořádání takové akce není jednoduchá věc, a tak hned, až si trochu odpočineme a zhodnotíme letošní (ne)tančínu, vrhneme se na přípravy té další. Téma si tak zatím nechám pro sebe,” slíbila ředitelka Nadace.


 

Partnery (Ne)tančírny v roce 2023 byli:

 

Akce byla pořádána i díky projektu ČSOB pomáhá regionům.

 

 

 

   

 

  

 

 

____________________________________________________________________________

O Nadaci Krása pomoci

Nadace byla založena v roce 2008. Od té doby rozdělila mezi neziskové organizace pomáhající seniorům 35 mil. korun a celkem seniory podpořila částkou přes 60 mil. korun. V projektu Doma bez obav denně pomáhá seniorům, aby mohli žít důstojně doma. Napříč republikou podporuje proseniorské projekty. Důležitou součástí práce Nadace je osvěta v tématech, jako je důležitost mezigeneračního propojení, sociální izolace a osamělost seniorů, dezinformace. V projektu Zlatá práce podporuje zaměstnávání osob nad padesát let. Má vlastní dobrovolnický program.

 

O Dni seniorů

Od roku 1991 si celý svět 1. října připomíná Mezinárodní den seniorů. Den seniorů je oslavou všeho, co společnosti přináší staří lidé. Zvyšuje povědomí o problémech, se kterými se potýkají, jako například zneužívání starších lidí, ale i sociální izolace a v posledních letech také dezinformace.

Mnoho organizací i zařízení pro seniory tento rok slaví po svém. Pořádají akce, scházejí se, vzpomínají na blízké, kteří tady už nejsou. I Nadace Krása pomoci v říjnu pořádá akce pro seniory a šíří osvětu ve veřejném prostoru. 

Nejde totiž jen o vzpomínky a oslavy. Ve společnosti by měla zaznít i témata, která se nyní seniorů velmi úzce týkají a komplikují jim život - jako je nyní třeba ekonomická situace nebo digitální vyloučení.